הדרכה ברכישת מערכת סטריאו

כיצד "לבחון" מערכות סטריאו?

תפקידה של מערכות סטריאו הוא לייצר, בתנאים ביתיים, חוויה מוסיקלית, אותה היינו חווים, אילו יכולנו להאזין למבצעי המוסיקה בזמן ובמקום הביצוע מקורי.

לכל מי שהאזין להופעה חיה, ברור כי הצלילים שהגיעו לאזניו, היו שונים במקומות שונים באולם.

רק במקרים נדירים, ישפיע שוני צלילי זה על איכות החוויה המוסיקלית הנחווית.

המסקנה הבלתי נמנעת, היא שהנסיון לשחזר צלילי ההופעה המוקלטת, והינו בעל חשיבות משנית בשחזור החוויה המוסיקלית.

החלפה של מרכיבים שונים של מערכת סטריאו, תגרום בוודאות גבוהה שינוי צלילי, שיביא את המאזין להעדיף הרכב כזה או אחר בהאזנה להקלטות שונות. העדפות אלה מתהפכות לעיתים תכופות בהתאם לחומר המוסיקלי הנבחר ולגורמים נוספים.

מכאן, שהנסיון לבחון מערכת קול על בסיס הצלילים שהיא משמיעה וקרבתם המשוערת למקור, אינו יכול להוביל לתוצאה מועילה מבחינת שחזור החוויה המוסיקלית.

הדרך הטובה והיעילה, שאינה דורשת התמצאות במושגים שיווקיים/"מקצועיים" מיותרים, שהומצאו ע"י יצרני הציוד על מנת להוביל לקוחות לקניית תוצרתם, היא להאזין ליצירות אהובות, המבוצעות ע"י המוסיקאים המועדפים, כשהן מנוגנות במגוון מערכות סטריאו המועמדות לרכישה. מערכת המצליחה לרגש וליצור חוויה מוסיקלית, ראויה להכנס לרשימה (הצפויה להיות קצרה) של המועמדות הסופיות לרכישה.

משנבחרה המערכת שעמדה בהצלחה במשימה של יצירת חוויה מוסיקלית משמעותית, נותרה משימה מסובכת לא פחות, של הרכבתה בבית בדרך שתבטיח מימוש היכולת המוסיקלית הפוטנציאלית שלה במקום התקנתה המיועד. זוהי משימה למקצוענים, המכירים היטב את רכיבי המערכת ומנוסים בהתקנתם. לעתים קרובות מאד, לקוחות אינם זוכים ליהנות מיכולות המערכת שרכשו, בגלל התקנה שאיכותה ירודה.

מערכת סטריאו הטובה ביותר, שאף הותקנה כראוי, זקוקה לתמיכה, שירות ותחזוקה על מנת לשמר איכותה לשנים רבות. מערכות מתוחזקות כהלכה מתוצרת Naim Audio ממשיכות להעניק לבעליהן חוויה מוסיקלית גם עשרות שנים לאחר רכישתן!

לא רבים המשווקים היכולים להבטיח (ולקיים) רמה נאותה של תמיכה במערכת הסטריאו שמכרו ולשימור (ואף שיפור) איכותה המוסיקלית. ראוי לבדוק זאת בטרם רכישה!